Üsküdar Belediyesitarafından başta kadınlar olmak üzere herkesin bilgi ve yetkinlikleriningeliştirilmesine katkı sağlamak, kişisel birikimlerini artırmak, mesleki vesanatsal bilgilerini geliştirmek, istihdam sağlamak amacıyla Üsküdarlılarınhizmetine sunulan ÜSMEK, (Üsküdar Sanatve Meslek Eğitimi Kursları) kadınlar için bir geçim kaynağına dönüşüyor.İlçede yer alan 17 ÜSMEK aracılığıyla kadınların girişimci ruhunu ortayaçıkaran Üsküdar Belediyesi, el emeği göz nuru ürünleri, ÜSMEK mağazasındasatışa sundu. ÜSMEK kursları aracılığıyla farklı branşlarda üretilen vetasarlanan çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu mağaza, kadınların girişimcikimlik kazanmasına kılavuzluk ediyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılışıyapılan mağaza, kadınların gelecek hayallerine uzanan bir yol haritası sunuyor.

 

Üsmek Mağazası Kerem Görsev Konseriyle Açıldı

 

Mağaza açılışınaTBMM Başkan'ı Mustafa Şentop'un eşi Sabriye Şentop, Üsküdar Kaymakamı MuratSefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkan'ı Hilmi Türkmen, Amerikalı Müslümankadın film yönetmeni ve yapımcı Samah Safi Bayazid ile çok sayıda seçkindavetli ve vatandaşlar katıldı.  Açılıştadünyaca ünlü müzisyen Kerem Görsev’in piyona başında verdiği mini konserherkesi mest etti.

 

8 Mart DünyaKadınlar Günü’nde gerçekleşen açılış öncesi kürsüye gelen Türkiye Büyük MilletMeclisi Başkanı Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, kadın ve erkeğin herzaman dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi.

 

"Bu Mağazanın Türkiye’de Benzeri Yok"

 

Üsküdar BelediyeBaşkan'ı Hilmi Türkmen ise açılışta önce 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe değindi:  "Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.Kadınlarımızın bu güzel gününü kutluyorum. Kadınların el emeği göz nuruna, alınterine saygının ve değerin en önemli eserlerinden birisi ÜSMEK adı altındabaşlattığımız meslek edindirme kurslarıdır. Onun çok önemli bir bölümünü buradaaçıyoruz. Üsküdar'da İSMEK yoksa ÜSMEK var dedik. ÜSMEK varsa küsmek yok dedik.Sevgili hanımefendileri üzmek yok dedik. 16 kurs merkezimiz hizmetine devamediyor. Türkiye'de ilk kez böyle bir mağazayı hizmete açıyoruz. Üsmek’in satışmağazası. Önemli ve bir o kadar da zor bur konu. Üsküdar’daki hanımkardeşlerimizin el emeği göz nuru bu muhteşem ürünlerin satışının yapılacağımükemmel bir mağazayı açıyoruz. Buradaki ürünlerin tamamı yerli ve milli. Birdefa organik ürünler var burada. Fabrikasyon bir malzeme, ürün yok. Tamamen buÜsmek’lerde kurs gören kursiyerlerimizin, hocalarımızın el emeği göz nuru, muhteşemsanat eserleri. Maalesef bu kalitede ürünlerin yer aldığı başka bir mağaza yok;ne İstanbul’da ne de Türkiye’de. Gönül isterdi ki daha çok olsunlar. Mağazayıaçacağız ama bunun sürdürülebilir olması da çok önemli. Ürünlerin devamı daolması lazım. Zor bir işe giriştik ama başarılı hanım kardeşlerimizegüveniyoruz. Üsmek’lere bu yıl 10 bin civarında başvuru oldu. 6 binden fazlakursiyerimiz var. 110 tane hocamız bilgi ve tecrübelerini aktarıyorlar. 16kursumuz var. Perşembe günü de Ünalan mahallemizde yeni bir kursumuzu daha açıyoruz.Ardından bir yenisini dana açacağız.“

 

Açılışı yapılanÜSMEK mağazasında ilk alışverişi Üsküdar Belediye Başkan'ı Hilmi Türkmen veTBMM Başkan'ı Mustafa Şentop'un eşi Sabriye Şentop yaptı.