Hat sanatı, resim, oyuncak bebek yapımı, ebru, iğne oyası,tezhip, haber spikerliği, Fransızca, İngilizce ve Arapça gibi alanlardaeğitimlerin verildiği (Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) ÜSMEK MimarSinan Kurs MerkeziMİZ kapılarını açtı.

Kurs merkezinin açılışı Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı,Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim MüdürüSinan Aydın'ın katılımıyla gerçekleşti. Üsküdar Üsmek’de bugüne kadar eğitimalanların sayısı 15 bini geçti.

 

Üsküdar Belediyesi olarak ücretsiz bir şekilde bireylerin bilgive yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, mesleki ve sanatsalbilgilerini geliştirmek, istihdam sağlamak amacıyla Üsküdarlıların hizmetinesunduğumuz ÜSMEK kurslarının 16. merkezi Mimar Sinan Mahallesi'nde açarakeğitim faaliyetlerine başladık. ÜSMEK Mimar Sinan Kurs Merkezi'nde hayat boyuöğrenme faaliyetleri çerçevesinde hat sanatı, resim, oyuncak bebek yapımı,ebru, iğne oyası, tezhip, haber spikerliği, Fransızca, İngilizce ve Arapça gibi15 alanda sanat ve mesleki eğitim kursları verilecek. Ayrıca 9, 10, 11 ve 12.sınıf öğrencilerine ücretsiz okul takviye kursu ve üniversite hazırlık kursuverilecek. Kurs merkezi açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından eğitimfaaliyetlerine başladı.

 

Başkanımız Hilmi Türkmen açılış konuşmasında, “Bizim ÜsküdarBelediyesi olarak bir tarafta gençlere bir tarafta kadınlara yönelik eğitimmerkezlerimiz var, işte onlardan bir tanesi de burası Mimar Sinan ÜSMEK binası,hem de akademi binası burası. Bu akademide gençlerimiz üniversiteyehazırlanıyor. Hafta içi ve hafta sonu devam edenler var. Tamamen ücretsiz,kimse bu kursa devam ediyor diye hiçbir ücret ödemeyecek. Buradaarkadaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Mimar Sinan Mahallesi bizimmerkez mahallelerimizden. Üsküdar'ın her mahallesinden geliyorlar. Ders alıpsoru çözüyorlar. Onlara 350 bin soruluk soru bankaları da hediye ediyoruz.İnşallah güzel bir çalışma döneminden sonra istedikleri üniversiteleregiderler. Onlar için duamız budur ve bütün desteklerimizle yanlarındayız.Gençlerimiz ve kadınlarımız için ÜSMEK kursları önemli. Büyükşehir'in yaptığıİSMEK kursları ne yazık ki art arda kapatıldı. Biz İSMEK yoksa ÜSMEK var dedik.ÜSMEK olarak Üsküdar'ın bütün mahallelerinde bunun şubelerini açarak hemkadınlara yönelik meslek edindirme kursları hem de gençlerimizin üniversite veliseye hazırlanmaları için bir gençlik akademisi açmış olduk burada. Hemakademik ders var burada hem de genel manada psikolojik, kültür, rehberlik adıaltında eğitim görüyorlar. Amacımız da bu zaten” dedi.

 

ÜSMEK kursiyerlerinden Arzu Taşkın ise açılışa ilişkinşunları söyledi: “Ücretsiz olması bir kere çok büyük bir avantaj çünkü birçokworkshoplar ev hanımlarının karşılayamayacağı meblağlarda olduğu için kaliteliöğretmenlerin bünyesinde bu eğitimleri alıyoruz, hocamız çok kıymetli. Eğitimibirinci sınıf aldığımı düşünüyorum kendi şahsım adına. Ücretli workshoptaalacağım eğitimin, hocamız kat kat daha fazlasını veriyor. Gelmek isteyen bütünhanımlara şiddetle tavsiye ediyorum sadece bez bebek olarak değil diğer branşöğretmenlerimiz de gerçekten çok kıymetli ve değerli” dedi.