Yaşam boyu eğitim faaliyetleri kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından bireyin bilgi ve yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlamak, istihdam edilebilirliklerini yükseltmek amacıyla kurulan Üsküdar Sanat ve Meslek Eğitim Kursları, ilk yılını başarı ile tamamladı.

11 farklı ÜSMEK kurs merkezinde 256 farklı alanda eğitim alan kursiyerlerin büyük özen ve emekle bir sene boyunca hazırladığı eserleri Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nin bahçesine kurulan sergi alanında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sergi, gerçekleştirilen törenle kapılarını açtı.

Açılış törenine Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Halk Eğitim Müdürü Mustafa Bülbül, Üsküdar Müftüsü Esat Yapıcı ,Ak Parti Meclis Üyesi Sevgi Aydın, AK Parti Üsküdar Kadın Kolları Başkanı Maide Bukem Abay ve Üsküdarlı vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, ‘’Burası sadece bir meslek edindirme, kişisel gelişim kursu değil aynı zamanda bütün bir toplumu ilgilendiren, sosyal hayatımızı, ekonomik hayatımızı ilgilendiren, çok önemli bir proje. Bizler bu projenin adeta bir final programında sizlerle beraberiz. Bir hususu hanım kardeşlerimle tüm samimiyetimle ifade etmek isterim; bazı işler vardır ki siyaset üstü düşünülmesi gerekir. ÜSMEK kursları biliyorsunuz İSMEK’ ten gelmektedir. Yeni dönemde İSMEK’lerin durdurulması hepimizi çok üzdü. Biz bu duruma kayıtsız kalamadık. Başta Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, İlçe Halk Eğitim Müdürümüz ile birlikte yeniden bu işi Üsküdar ölçeğinde nasıl canlandırırız, hanım kardeşlerimizin bu önemli taleplerine nasıl cevap verebiliriz diye İSMEK’lerin yerine proje hazırladık. Bugün beş binin üzerinde kursiyerimiz mezun oluyor. ÜSMEK kursları bizim için vazgeçilmez olmuştur. Yolumuza Üsküdar ölçeğinde devam edeceğiz. Ayrıca ben buradan müjdeyi vermek istiyorum. Kursiyerlerimizin yaptıkları bu güzel eserleri satabilmeleri için ilerleyen günlerde Üsküdarımızda onlara güzel bir yer tahsis edeceğiz’’ dedi.

 

Törende duygularını ifade eden ÜSMEK FıstıkAğacı Kurs Merkezi Dekoratif Ev Tekstili Kursiyeri Elif Domur; ‘’Pandemi döneminde, evde kaldığımız o günlerde ÜSMEK benim gibi birçok kişiye güzel bir alan oluşturdu. Pandemiyi fırsata çevirmemize katkı sağladı. Bu vesileyle hem kursa gelip hemde evden ek gelir elde etme imkanım oldu. Bize bu fırsatları sunan başta Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen olmak üzere tüm ÜSMEK ailesine teşekkür ederim’’ dedi.

 

Barbaros Güzel Sanatlar Akademisi Gençlik Korusu açılış töreninde verdiği konserle konuklara güzel bir müzik şöleni yaşattı. Tören sonunda Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen, kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını dağıttı.

 

Sergi 17-26 Haziran tarihleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi bahçesinde, 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.